2016-09-17 09:07:00

Svjetski dan zaštite ozonskog omotača

Svjetski dan zaštite ozonskog omotača obilježen je 16. rujna u požeškim osnovnim školama. 

Prezentacije učenicima nižih razreda osnovnih škola su održale predstavnice tvrtke Komunalac Požega d.o.o. Jasna Relić, rukovoditeljica Razvojno-tehničkog sektora i Lidija Galić, referentica za edukaciju i odnose s javnošću. U našoj školi predavanje je održano u 4.a razredu učiteljice Irene Krošl.

- Ozonski omotač je dio Zemljine atmosfere koji se nalazi od deset do pedeset kilometara iznad njezine površine i štiti je od štetnog Sunčevog ultraljubičastog zračenja tako da ga upija. Znanstvenici su sedamdesetih godina prošlog stoljeća otkrili da ozonski omotač postaje sve tanji i da nastaju „ozonske rupe“ koje je uzrokovao je čovjek svojim djelovanjem, osobito snažnim razvojem industrije. Ujedinjeni narodi su 16. rujna proglasili Međunarodnim danom zaštite ozonskog omotača. Na taj je dan 1987. godine potpisan Protokol iz Montreala kojim se kontrolira upotreba supstanci koje oštećuju ozonski omotač. Do danas ga je potpisalo oko 200 zemalja, među kojima i Hrvatska. Potpuna obnova ozonskog omotača očekuje se tek nakon 2050. godine – rečeno je na prezentaciji.

Predstavnice Komunalca Požega d.o.o potom su upoznale učenike što oni mogu napraviti u svojim domovima da bi zaštitili ozonski omotač, a kao jedan od načina istaknuto je kompostiranje. Naime, požeška komunalna tvrtka podijelila je 1.200 kompostera domaćinstvima na području Požege te kante i vreće za odvojeno prikupljanje otpada.

-Sve je to itekako važno za očuvanje okoliša jer ne samo da se značajno smanjuje količina otpada koji se odlaže na odlagalište, već se kompostiranjem smanjuje stvaranje stakleničkog plina metana koji doprinosi klimatskim promjenama i nastajanju ozonske rupe – istaknula je Lidija Galić.

O zakonskim propisima koji se poštuju prilikom odlaganja otpada na odlagalištu „Vinogradine“ govorila je potom Jasna Relić.

Prezentacijama u školama prisustvovalo je oko 150 učenika, a najviše ih je zanimalo koliko je potrebno da „ozonska rupa“ zacijeli i što mi možemo napraviti po tom pitanju. Učenici su pogledali prigodni crtić Ozzy Ozone, a školama su na kraju darovani globusi te edukativni materijali o važnosti i načinu kompostiranja.

(tekst i slike preuzete iz Požeške kronike, zahvaljujemo!)


Osnovna škola Julija Kempfa Požega